Jak zachęcić dziecko do nauki: druk 3D w edukacji i zabawie

Jak zachęcić dziecko do nauki bez konfliktów i problemów? To pytanie, nad którym pochylają się rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Odpowiedzi nie powinniśmy szukać w przeszłości, ale przyszłości. Należy do niej druk 3D, który jest lub będzie w każdej szkole, dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”.

W Cbox nie podajemy przestarzałych rozwiązań, jak zachęcić dziecko do nauki. Proponujemy zupełnie nowe i świeże spojrzenie na dziecięcy oraz nastoletni świat, w którym prym wiedzie Internet, a lada moment dołączy do niego druk 3D. To właśnie drukowanie przestrzenne wydaje się złotym środkiem, prowadzącym do zainteresowania dziecka nauką i wyposażenia go w kompetencje przyszłości STEM.

Przekonajmy się, jak możemy uczynić naukę przyjaźniejszą i lepszą dla dzieci!

Co robią dzieci po szkole?

Aby znaleźć rozwiązanie problemu pt. „Jak zachęcić dziecko do nauki?”, należy sprawdzić, co robią nasze pociechy po szkolnych zajęciach i w jaki sposób spędzają wolny czas.

W badaniu „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” wzięło udział ponad 1000 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (szkoła podstawowa). Odpowiedzieli na ankietowe pytania, które dostarczają interesujących wniosków.

 • Ponad 60% dzieci w przedszkolu i zerówce, a także 98% w klasach 1-3 mają zadawane prace domowe.
 • 15% dzieci w starszych klasach podstawówki spędza nad pracą domową od 3 do 4 godzin dziennie.
 • Dzieci spędzają od 4 do 7 godzin tygodniowo na zabawę z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Im starsze dziecko, tym więcej czasu spędza na graniu w gry komputerowe.
 • Rodzice dzieci, chodzących do przedszkola lub zerówki, częściej czytają im książki lub gazety; z dziećmi, uczęszczającymi do klasy 1-3 szkoły podstawowej, rodzice spędzają więcej czasu na nauce; natomiast z dziećmi ze starszych klas szkoły podstawowej częściej oglądają filmy.

Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do nauki, musimy zrozumieć, że doba dzieci nie jest nieskończona i często jest wypełniona wieloma innymi zadaniami. Ponadto dzieci mają prawo być zmęczone edukacją szkolną po powrocie do domu! Kluczowe wydaje się więc priorytetyzowanie zajęć dziecka oraz zainteresowanie go nauką, która będzie podana w formie zabawy i odskoczni od tradycyjnych zajęć.

Dzieci spędzają w Internecie coraz więcej czasu

Życie dzieci i nastolatków toczy się w Internecie. To nie frazes, ani nawet opinia, tylko fakt, wynikający z badań, analiz i wielu źródeł. Prężny rozwój technologiczny, powszechny dostęp do sieci i atrakcyjność wirtualnej rzeczywistości sprawiają, że świat realny wydaje się dzieciom mniej atrakcyjny i przenosi się do Internetu.

Badanie „Nastolatki 3.0” (przeprowadzone wśród uczniów 7 klasy szkoły podstawowej i 2 klasy szkoły ponadpodstawowej) pokazuje, że dzieci spędzają w sieci średnio 4 godziny 50 minut, a liczba ta rośnie do 6 godzin 10 minut w dni wolne od szkoły! Z kolei 11,5% uczniów zadeklarowało, że spędza w Internecie ponad 8 godzin dziennie.

Biorąc pod uwagę te dane, mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie, jak zachęcić dziecko do nauki, leży w przeniesieniu edukacji do Internetu. Takie działanie ma korzyści, ale czy na pewno chcemy, aby dziecko przez kolejne godziny wpatrywało się w ekran smartfona, tabletu czy laptopa?

Nadmiar Internetu jest trucizną

Już żyjący 500 lat temu Paracelsus – lekarz, przyrodnik i ojciec nowożytnej medycyny – wiedział, że dawka czyni truciznę. To on jest autorem niezwykle popularnego stwierdzenia:

Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.

Nie ma nic złego w korzystaniu z Internetu. Zabranianie tego nastolatkom, prowadzi do znacznie poważniejszych konsekwencji, np. poczucia izolacji społecznej czy braku dostępu do wartościowych narzędzi i cennej wiedzy.

Ile jednak dzieci, uczniów i nastolatków używa Internetu w słusznym celu? Ilu z nich rozsądnie korzysta z sieci?

Choć sądzimy, że znamy odpowiedź, z badania „Nastolatki 3.0” wynika, iż rodzice nie doszacowują czasu, jaki ich dzieci spędzają w Internecie. Różnica sięga nawet godziny! Ponadto często nie mamy pojęcia, co naprawdę robi dziecko w Internecie – problem narasta wraz z wiekiem dziecka.

Największe kłopoty zaczynają się jednak w momencie, gdy w życiu dziecka i nastolatka pojawia się nadmiar sieci, a niedobór rzeczywistości…

W tym samym badaniu prawie 32% ankietowanych uczniów odpowiedziało, iż ich życie byłoby puste bez telefonu/smartfona. Z kolei co piąty uczeń czuje, że wirtualni znajomi rozumieją go lepiej niż znajomi ze świata realnego; co dziesiąty uczeń woli natomiast komunikować się ze znajomymi za pomocą telefonu/smartfona, niż spędzać z nimi czas w rzeczywistości.

Aby poprawnie zrozumieć problem, tkwiący w tym, jak zachęcić dziecko do nauki, należy poznać zwyczaje naszych pociech i ich perspektywę na świat. Poprzez wskazanie powyższych danych, chcemy pokazać, że nasze dzieci wychowują się w innej rzeczywistości, niż my – kilkadziesiąt lat temu. To sprawia, że potrzebujemy zupełnie innych, współczesnych narzędzi i metod, aby skutecznie oraz przyjaźnie zachęcić dziecko do nauki.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jeżeli chcemy skutecznie zainteresować dziecko nauką, musimy mówić jego językiem. Zmuszanie, karanie i stosowanie gróźb nie jest rozwiązaniem, ale przyczyną konfliktów i traum. Zamiast tego warto wspierać dziecko w jego dążeniach, doceniać małe osiągnięcia i dawać dobry przykład, poprzez wspólną edukację.

Pod żadnym pozorem nie wolno porównywać dziecka z innymi! System kar i nagród również jest wątpliwy, ponieważ budzi w dziecku niepotrzebną presję, napięcia i stres.

Uczmy nasze pociechy systematyczności i sprawmy, że nauka będzie ekscytującą przygodą. Jednym z najważniejszych aspektów tego, jak zachęcić dziecko do nauki, jest bowiem forma edukacji.

Dzieci nie chcą się uczyć, ponieważ tradycyjny sposób przyswajania wiedzy, jest dla nich mało atrakcyjny. Często narzekają na nudne zajęcia i brak praktycznych zajęć. Kluczowe jest więc łączenie nauki z zabawą oraz korzystanie z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, których współcześnie nie brakuje.

Zachęcić dziecko do nauki – Laboratoria Przyszłości i druk 3D na ratunek!

Szkoły robią, co mogą, aby sprostać oczekiwaniom uczniów i ich rodziców. Dowodem jest popularność i powszechność programu „Laboratoria Przyszłości”, dzięki któremu każda szkoła otrzyma nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na wyposażenie w drukarki 3D oraz inny, nowoczesny sprzęt.

W ten sposób dojdzie do urozmaicenia nauki i zwiększenia możliwości edukacyjnych placówki. W szkołach – w założeniu – powstaną pracownie do druku 3D, w których uczniowie nabędą kompetencje przyszłości w zakresie: inżynierii, robotyki, mechaniki czy elektroniki. To z kolei umożliwi dzieciom lepszy start w dorosłość, wyższe zadowolenie z życia i większe możliwości na rynku pracy w przyszłości.

Czy to jednak sprawi, że łatwiej będzie zachęcić dziecko do nauki?

Wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy druk 3D, program Laboratoria Przyszłości i narzędzia edukacyjne typu Cbox: nie tylko w szkole, ale i w domu.

Druk 3D: nauka i zabawa dla dzieci w domu

Od wyposażenia szkoły w drukarkę 3D, do regularnego korzystania z możliwości druku 3D, jest – jak się okazuje – długa droga. Bardzo często dochodzi bowiem do podobnego dialogu między rodzicem a nauczycielem lub dyrektorem:

– Czy szkoła posiada już drukarkę 3D?

– Tak.

– A co jest na niej robione?

– Nic.

Nie jest to wina szkoły, tylko braku ogólnego przygotowania. Dlatego właśnie powstają takie narzędzia jak Cbox, które ułatwiają korzystanie z drukarek 3D (np. poprzez udostępnianie treści edukacyjnych) i dostarczają gotowe pliki do druku, z których powstają, nawet latające drony czy jeżdżące pojazdy!

Szkoły uczyniły niezwykle istotny krok na drodze do nowoczesnej edukacji dzieci i kształtowania w nich kompetencji przyszłości (STEM). Jako edukatorzy i rodzice jesteśmy im niezwykle wdzięczni za perspektywy, jakie dają nam i naszym dzieciom.

To ogromna szansa, aby nie tylko zachęcić dziecko do nauki, ale uczynić jego życie lepszym!

Jak wykorzystać druk 3D i program Laboratoria Przyszłości w szkołach?

Szkoły, korzystające z programu Laboratoria Przyszłości, dają nowe, ogromne możliwości w edukacji i rozwoju dzieci. Jak wykorzystać taką szansę?

Nawet jeśli placówki edukacyjne jeszcze nie korzystają z drukarek 3D, to my – rodzice, opiekunowie – możemy zakupić potrzebny filament do druku 3D, części elektroniczne do robotów i urządzeń oraz gotowe pliku do druku (np. od Cbox). Następnie możemy zgłosić się do szkoły z prośbą o wydrukowanie – na drukarkach 3D z programu Laboratoria Przyszłości – niezbędnych elementów, z których powstanie ramię robotyczne lub inny zestaw do nauki i zabawy.

Zapytajmy nauczycieli i dyrektorów, czy jest taka możliwość!

W ten sposób nie będziemy nawet musieli zachęcać dziecka do nauki, bo stanie się ona fantastyczną zabawą. Jesteśmy pewni, że ojcowie (i nie tylko!) chętnie spędzą czas z dziećmi, bawiąc się i składając latające drony czy ramię robotyczne z pomocą edukacyjnych materiałów Cbox. Zalety są znaczące zarówno w edukacji dziecka, jak i rozwoju jego procesów poznawczych oraz budowaniu relacji z bliskimi.

Jak widać, druk 3D daje nieograniczone korzyści, które warto wykorzystać w życiu dziecka: w szkole i poza nią.

Jak zachęcić dziecko do nauki z drukiem 3D?

Druk 3D – sam w sobie – jest niezwykle interesujący, ponieważ pozwala dzieciom na zabawę, przypominającą budowanie działających robotów, konstrukcji i urządzeń z klocków. Dzięki systemowi Cbox i drukowi 3D dzieci otrzymają bowiem udoskonaloną wersję tradycyjnych klocków w wersji inżynieryjnej. Oznacza to, że będą się świetnie bawić i zyskiwać cenne umiejętności konstruktorskie oraz inżynieryjne, tworząc sprawne pojazdy i urządzenia.

Aby skutecznie zachęcić dziecko do nauki i zabawy z drukiem 3D, należy dostosować poziom do wieku naszej pociechy. Dla przykładu w Cbox przewidzieliśmy dla najmłodszych tablicę edukacyjną Peggy, a dla uczniów klas 4-8 w szkole podstawowej – ramię robotyczne Arni oraz auto bez śmigła Speedy. Oczywiście mamy też zestawy dla młodzieży (np. dron Horizon), a także dla dorosłych (np. koparka Rocky).

Warto zainteresować dziecko nauką z drukiem 3D. To przyszłość, która już nadchodzi. Nie uciekajmy przed nią, tylko przygotujmy na nią nasze dzieci, współpracując ze szkołami w rozwoju naszych „maluchów”: tych młodszych i starszych.

Zainteresował Cię ten artykul?
Zobacz dostępne modele robotów

Modele robotów

 • Arnie
  Arnie
  Ramię robotyczne
 • Peggy
  Peggy
  Tablica edukacyjna
 • Horizon
  Horizon
  Dron
 • Thunder
  Thunder
  Auto ze śmigłem
 • Jupiter
  Jupiter
  Łazik
 • Rocky
  Rocky
  Koparka
 • CBOXArnie

  Arnie
  Poziom trudności
  70%
  Liczba elementów
  40%
  Wielkość
  50%
  Moc
  65%
  Prędkość
  15%

  CBOXArnie

  Arnie to gratka dla osób, które chcą poczuć się jak wynalazca, sterujący prawdziwym robotem! Ramię robotyczne jest silne jak kulturysta i zręczne, niczym ludzka dłoń.

  Proste sterowanie dostarcza mnóstwo frajdy, a średni poziom trudności składania modelu, czyni je idealnym dla nastolatków i młodzieży.

 • CBOXPeggy

  Peggy
  Poziom trudności
  20%
  Liczba elementów
  30%
  Wielkość
  65%
  Moc
  20%
  Prędkość
  5%

  CBOXPeggy

  Najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, wprowadzające je w fascynujący świat nauk przyrodniczych i inżynierii. Tablica edukacyjna Peggy pozwala pokazać dzieciom wybrane mechanizmy inżynieryjne, wiele doświadczeń, a także zainteresować je robotyką.

  Dzięki tablicy dzieci poznają i rozwijają kompetencje STEM.

 • CBOXHorizon

  Horizon
  Poziom trudności
  80%
  Liczba elementów
  30%
  Wielkość
  50%
  Moc
  35%
  Prędkość
  90%

  CBOXHorizon

  Szybki, zwinny i na czasie! Dron Horizon to świetna opcja dla uczniów szkół średnich. Złożoność modelu gwarantuje mnóstwo nauki i zabawy podczas budowania, a wysoka prędkość latania dostarcza niezapomnianych wrażeń.

  Nasz Horizon to przyszłość, o czym świadczą trendy w zakresie dronizacji logistyki czy Miejskiej Mobilności Powietrznej.

  dostępny wkrótce

 • CBOXThunder

  Thunder
  Poziom trudności
  55%
  Liczba elementów
  40%
  Wielkość
  55%
  Moc
  35%
  Prędkość
  80%

  CBOXThunder

  Choć od powstania pierwszego samochodu minęło zaledwie 136 lat, dziś wystarczy uruchomić drukarkę, aby wydrukować, a potem zbudować auto ze śmigłem Thunder!

  Pędzi niczym bolid Formuły 1 na włoskiej Monzy, zwinnie pokonuje zakręty i nie jest trudne w budowie. To idealna zabawa i nauka dla dzieci w klasach 4-8 szkoły podstawowej.

  Sprawdź na TikTok

  dostępny wkrótce

 • CBOXJupiter

  Jupiter
  Poziom trudności
  100%
  Liczba elementów
  100%
  Wielkość
  100%
  Moc
  100%
  Prędkość
  20%

  CBOXJupiter

  Nasz Jupiter to urządzenie o niebywałej wytrzymałości i sprawności. Z łatwością pokonuje wzniesienia o nachyleniu nawet 45 stopni, nokautując konkurencję z Rosji i USA, wykorzystywaną w kosmosie!

  Łazik Jupiter to złożony pojazd o ogromnej mocy i z dużą ilością elementów, dlatego rekomendujemy go osobom dorosłym i studentom.

  Sprawdź na TikTok

  dostępny wkrótce

 • CBOXRocky

  Rocky
  Poziom trudności
  75%
  Liczba elementów
  75%
  Wielkość
  70%
  Moc
  70%
  Prędkość
  40%

  CBOXRocky

  Nasza koparka nie boi się żadnych wyzwań. Nieustraszony Rocky to urządzenie idealne dla dorosłych i studentów, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje inżynierskie i konstruktorskie. Koparka daje rozrywkę zarówno podczas składania, jak i jeżdżenia oraz kopania.

  Zbuduj ją sam lub z dzieckiem i ruszajcie w teren!

  Sprawdź na TikTok

  dostępny wkrótce

Arnie
Arnie
Ramię robotyczne

CBOXArnie

Arnie
Poziom trudności
70%
Liczba elementów
40%
Wielkość
50%
Moc
65%
Prędkość
15%

Arnie to gratka dla osób, które chcą poczuć się jak wynalazca, sterujący prawdziwym robotem! Ramię robotyczne jest silne jak kulturysta i zręczne, niczym ludzka dłoń.

Proste sterowanie dostarcza mnóstwo frajdy, a średni poziom trudności składania modelu, czyni je idealnym dla nastolatków i młodzieży.

Peggy
Peggy
Tablica edukacyjna

CBOXPeggy

Peggy
Poziom trudności
20%
Liczba elementów
30%
Wielkość
65%
Moc
20%
Prędkość
5%

Najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, wprowadzające je w fascynujący świat nauk przyrodniczych i inżynierii. Tablica edukacyjna Peggy pozwala pokazać dzieciom wybrane mechanizmy inżynieryjne, wiele doświadczeń, a także zainteresować je robotyką.

Dzięki tablicy dzieci poznają i rozwijają kompetencje STEM.

Horizon
Horizon
Dron

CBOXHorizon

Horizon
Poziom trudności
80%
Liczba elementów
30%
Wielkość
50%
Moc
35%
Prędkość
90%

Szybki, zwinny i na czasie! Dron Horizon to świetna opcja dla uczniów szkół średnich. Złożoność modelu gwarantuje mnóstwo nauki i zabawy podczas budowania, a wysoka prędkość latania dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Nasz Horizon to przyszłość, o czym świadczą trendy w zakresie dronizacji logistyki czy Miejskiej Mobilności Powietrznej.

dostępny wkrótce

Thunder
Thunder
Auto ze śmigłem

CBOXThunder

Thunder
Poziom trudności
55%
Liczba elementów
40%
Wielkość
55%
Moc
35%
Prędkość
80%

Choć od powstania pierwszego samochodu minęło zaledwie 136 lat, dziś wystarczy uruchomić drukarkę, aby wydrukować, a potem zbudować auto ze śmigłem Thunder!

Pędzi niczym bolid Formuły 1 na włoskiej Monzy, zwinnie pokonuje zakręty i nie jest trudne w budowie. To idealna zabawa i nauka dla dzieci w klasach 4-8 szkoły podstawowej.

Sprawdź na TikTok

dostępny wkrótce

Jupiter
Jupiter
Łazik

CBOXJupiter

Jupiter
Poziom trudności
100%
Liczba elementów
100%
Wielkość
100%
Moc
100%
Prędkość
20%

Nasz Jupiter to urządzenie o niebywałej wytrzymałości i sprawności. Z łatwością pokonuje wzniesienia o nachyleniu nawet 45 stopni, nokautując konkurencję z Rosji i USA, wykorzystywaną w kosmosie!

Łazik Jupiter to złożony pojazd o ogromnej mocy i z dużą ilością elementów, dlatego rekomendujemy go osobom dorosłym i studentom.

Sprawdź na TikTok

dostępny wkrótce

Rocky
Rocky
Koparka

CBOXRocky

Rocky
Poziom trudności
75%
Liczba elementów
75%
Wielkość
70%
Moc
70%
Prędkość
40%

Nasza koparka nie boi się żadnych wyzwań. Nieustraszony Rocky to urządzenie idealne dla dorosłych i studentów, którzy chcą rozwinąć swoje kompetencje inżynierskie i konstruktorskie. Koparka daje rozrywkę zarówno podczas składania, jak i jeżdżenia oraz kopania.

Zbuduj ją sam lub z dzieckiem i ruszajcie w teren!

Sprawdź na TikTok

dostępny wkrótce