FAQ

Zastanawiam się nad zakupem modelu Cbox:

Co otrzymam w ramach zakupionego modelu Cbox?

W ramach zakupu wybranego modelu, użytkownik otrzymuje zestaw plików STL, który umożliwi mu wydrukowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych modelu, a także pakiet treści edukacyjnych, tj. Podstawy druku 3D, Podstawy elektryki i elektroniki, Podstawy lutowania oraz Instrukcję składania, Listę części wraz z linkami do sklepów internetowych. Wszystkie te materiały pozwolą użytkownikowi na wydrukowanie oraz złożenie modelu Cbox.

Czy zakupiony model jest gotowy do zabawy?

Użytkownik po zakupie nie otrzyma fizycznego modelu, gotowego do użycia, ale zestaw plików cyfrowych STL oraz treści edukacyjnych i instrukcji, dzięki którym będzie mógł samodzielnie wydrukować wszystkie elementy konstrukcyjne oraz złożyć model.

Czego konkretnie będę potrzebował, aby złożyć model?

Do złożenia modelu Cbox potrzebna będzie drukarka 3D lub inne urządzenie, dzięki któremu użytkownik wytworzy elementy konstrukcyjne Cbox. Dodatkowo, potrzebne będą części elektryczne/elektroniczne oraz mechaniczne, które mogą się różnić w zależności od modelu Cbox. Przydadzą się także podstawowe narzędzia, tj. śrubokręty, klucze inbusowe, kombinerki/szczypce/cążki, nożyki/nożyczki, taśmy izolacyjne, a w przypadku bardziej złożonych modeli: lutownica, „trzecia ręka”, cyna, ściągacz izolacji, wiertła, gwintowniki. Dodatkowo, potrzebne będą baterie oraz ładowarki do nich, aby móc jak najdłużej cieszyć się ze zbudowanych robotów i pojazdów.

Czy nie mając specjalistycznej wiedzy, poradzę sobie z wydrukiem i złożeniem modelu?

Do każdego modelu Cbox użytkownik otrzymuje pakiet treści edukacyjnych, dzięki którym będzie mógł zdobyć niezbędną wiedzę i która umożliwi mu wydrukowanie, złożenie oraz modyfikacje danego modelu. 

Czym różnią się modele Cbox od innych dostępnych na rynku?

Modele Cbox zostały zaprojektowane tak, aby mogły być wydrukowane na dowolnej drukarce 3D, co powoduje, iż dowolny użytkownik drukarki 3D na świecie może wydrukować i złożyć modele Cbox. Dodatkowo, wszystkie elementy konstrukcyjne są ze sobą kompatybilne, co oznacza, iż element występujący w jednym modelu można użyć w innym czy dowolnej konstrukcji mechanicznej. Co więcej, oprócz modeli Cbox, dostępne są także paczki tysięcy elementów konstrukcyjnych, co daje użytkownikowi nieograniczone możliwości rozbudowywania/tworzenia dowolnej konstrukcji.

Kupiłem model Cbox:

Mam problem z wydrukowaniem zakupionych elementów/złożeniem modelu. Z kim mogę się skontaktować w sprawie pomocy?

W podręczniku Podstawy druku 3D, który użytkownik otrzymuje po zakupie dowolnego modelu Cbox, zostały przedstawione główne informacje i rekomendacje dotyczące drukowania elementów konstrukcyjnych Cbox. Zawiera one przykłady najczęstszych problemów występujących podczas druku 3D. W przypadku pojawienia się problemów technicznych wynikających ze specyfiki budowy
i funkcjonowania drukarki 3D lub oprogramowania typu Slicer, prosimy o kontakt z ich producentem. Natomiast jeśli błąd z wydrukowaniem elementów wynika z niepoprawnej geometrii elementu konstrukcyjnego, prosimy o kontakt z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie Cbox.

Co się stanie, gdy element konstrukcyjny w modelu uszkodzi się lub połamie? Czy będę mógł wydrukować taką część jeszcze raz?

Otrzymane po zakupie pliki STL mogą posłużyć do ponownego wydrukowania uszkodzonego elementu. Jeżeli jeden lub wiele z elementów konstrukcyjnych ulegnie zniszczeniu można je ponownie wydrukować.

Model spodobał się mojemu znajomemu. Czy mogę podzielić się z nim zakupionymi plikami?

Produkty Cbox zawierające modele, elementy konstrukcyjne, a także treści przekazywane w formie tekstowej / graficznej / wideo / audio nie mogą być udostępniane osobom trzecim. 

Czy zakupione do danego modelu części elektryczne i mechaniczne mogą być wykorzystane w innych modelach / konstrukcjach?

Tak, zakupione elementy elektryczne i mechaniczne mogą być wykorzystane w innych modelach/konstrukcjach. Niekiedy może być wymagane wydrukowanie innej obudowy, co może wynikać z różnicy w konstrukcji danego modelu.

Jestem nauczycielem i chciałbym wykorzystać Cbox w szkole:

Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone są produkty CBox?

Produkty Cbox przeznaczone są dla wszystkich osób, niezależnie od wieku. Począwszy od małych dzieci szkoły podstawowej, dla których dedykowana jest tablica edukacyjna, a skończywszy na starszych uczniach szkół licealnych i techników, dla których wybór produktów Cbox jest znacznie szerszy. Należy jednak pamiętać, że osoby niepełnoletnie powinny używać produktów Cbox pod nadzorem osoby dorosłej.

Na jakie wsparcie może liczyć szkoła po zakupie zestawu Cbox?

Szkoły podczas zakupu produktów Cbox mogą zamówić odpłatnie szkolenie wdrożeniowe online, podczas którego przedstawimy przykłady zastosowania produktów Cbox w szkołach. Przekażemy rekomendacje dla nauczycieli dotyczące druku 3D, elektryki i elektroniki oraz lutowania. Podamy przykłady przebiegu zajęć z uczniami z wykorzystaniem modeli Cbox, a także możliwości, które daje Cbox przy rozwoju umiejętności technicznych dzieci.

Czy mogę zaprosić Cbox na lekcję pokazową do szkoły? 

Cbox chętnie zaprezentuje swoje produkty w danej szkole oraz przedstawi możliwości współpracy. Decyzja o przyjęciu zaproszenia będzie jednak uzależniona od terminu prezentacji oraz jego miejsca.

Aspekty techniczne:

Co to jest właściwie plik STL i do czego on służy? Co mogę z nim zrobić w dalszej kolejności?

Plik STL jest reprezentacją modelu 3D w postaci siatki trójkątów – taki plik można otworzyć programie do wyświetlania plików STL. Pliki te mogą zostać wykorzystane do wydrukowania elementu na drukarce 3D po przygotowaniu zestawu instrukcji dla drukarki za pomocą programu typu Slicer.

Czy pliki STL będą działać na wszystkich systemach operacyjnych?

Pliki STL można otworzyć w większości systemów operacyjnych, tj Windows, Mac, Linux, posiadających możliwość obsługi oprogramowania do ich wyświetlania lub tworzenia plików wykonawczych na drukarki 3D.

Czy potrzebuję specjalnego programu do otworzenia pliku STL?

Tak, plik STL wymaga specjalnego programu do jego otworzenia. Są to m.in. programy do wyświetlania pliku STL (tzw. STL viewer), a także programy typu Slicer, w których można przygotować zestaw instrukcji dla drukarki 3D w celu wydrukowania danej części. Programy te można pobrać za darmo z sieci, wpisując odpowiednio w wyszukiwarce free STL viewer bądź free STL slicer.

Jakie wymagania sprzętowe potrzebuje do odtworzenia i wydrukowania plików STL?

Do wyświetlania pliku STL zalecamy korzystać z programów typu offline – wymagania takich programów to min. 4 GB RAM, rozdzielczość ekranu 1024×768 i więcej. Dla większych i bardziej skomplikowanych geometrii zaleca się posiadanie karty graficznej obsługującej co najmniej OpenGL 3.3.

Do programów typu slicer (przekształcających geometrię na instrukcje dla drukarki) min. wymagania to min. 4 GB RAM, 550 MB dostępnego miejsca na dysku, procesor co najmniej Intel Core 2 lub AMD Athlon 64, rozdzielczość ekranu 1024 x 768.

Czy modele Cbox można wydrukować na dowolnej drukarce, czy tylko na wybranym modelu?

Modele Cbox można wydrukować na dowolnej drukarce. Ze względu na różnice w jakości drukarek oraz pewnych różnicach w konstrukcji drukarki czy programu typu Slicer, jakość końcowego wydruku może się różnić.

Jakie materiały filamentów mogę użyć do wydrukowania modeli?

Do wydrukowania modeli Cbox można skorzystać z dowolnego materiału. Rekomendowany materiał filamentu do wydrukowania modeli Cbox podany jest w podręczniku Podstawy druku 3D, dołączanego do każdego modelu Cbox.

Chciałbym współpracować z Cbox:

Czy można uzyskać licencję na wykorzystywanie modeli i materiałów Cbox w działalności gospodarczej?

Cbox uwzględnia możliwość współpracy na podstawie udzielanej licencji. Warunki licencji są indywidualnie dobierane do zakresu współpracy. Celem ustalenia szczegółów prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy na stronie Cbox.

Czy przewidujecie współpracę w zakresie rozwoju produktów?

Rozwój produktów Cbox jest wpisany w jego DNA, dlatego rozważymy każdą propozycję współpracy. Jeśli masz interesujący pomysł na rozwój produktów Cbox lub inną formę współpracy, prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy na stronie Cbox.